drogi

W dniu 07.08.2019 Wójt Gminy Boronów – Krzysztof Bełkot podpisał umowy na przebudowę trzech boronowskich dróg. W tym uroczystym wydarzeniu uczestniczył również poseł Ziemi Lublinieckiej – Andrzej Gawron. Nową nawierzchnię z kostki brukowej zyskają ulica Młyńska, ulica Lompy oraz ulica Szkolna. Wykonawcą tej pierwszej będzie miejscowe przedsiębiorstwo - HUCZ sp. z o.o. Sp. Komandytowa a wartość całej inwestycji wyniesie 519.732,01 zł brutto z terminem zakończenia w dniu 30.12.2019 r. Najkorzystniejszą ofertę na przebudowę ul. Szkolnej i ul. Lompy złożyła natomiast firma POL – BRUK z Poczesnej, która przebuduje te drogi za odpowiednio 426.176,59 zł brutto i 203.169,40 zł brutto a planowany termin oddania dróg do użytkowania to 31.10.2019 r.

Bardzo istotny jest fakt, że na wszystkie te inwestycje udało nam się pozyskać dofinansowanie w wysokości 50 % kosztów z Funduszu Dróg Samorządowych. Nasze projekty znajdują się na liście wniosków rekomendowanych do finansowania, opracowanej przez Wojewodę Śląskiego, a podpisanie stosownych umów o dofinansowanie inwestycji nastąpi po zatwierdzeniu tej listy przez Premiera Mateusza Morawieckiego

Kwotę którą udało się uzyskać będzie można przeznaczyć w naszym gminnym budżecie na inne równie ważne inwestycje.

fundusz solecki

W ramach konkursu ogłoszonego przez Urząd Marszałkowski udało nam się zdobyć znaczne dofinansowanie na realizację dwóch zadań:

• Budowa oświetlenia solarnego na placu rekreacyjnym w miejscowości Hucisko – wartość inwestycji 21.600,00 zł brutto; uzyskane dofinansowanie 17.280,00 zł
  • Budowa oświetlenia solarnego na placu rekreacyjnym w miejscowości Grojec – wartość inwestycji 18.000,00 zł brutto; uzyskane dofinansowanie 14.400,00 zł

Uroczyste podpisanie umów z przedstawicielami Zarządu Województwa odbyło się w dniu
06.08.2019 r. w starostwie powiatowym w Gliwicach, a Gminę Boronów reprezentowali:

Krzysztof Bełkot – Wójt, Małgorzata Cyl – Skarbnik, Urszula Mzyk – sołtys Huciska oraz Krystyna Nowak – sołtys Grojca

Zarząd Województwa Śląskiego reprezentowały Beata Białowąs i Izabela Domogała. W spotkaniu z przedstawicielami gmin uczestniczyli także radni Sejmiku Województwa Śląskiego: Józef Kubica
i Bartłomiej Kowalski oraz poseł Piotr Pyzik.

W ramach przeprowadzonego naboru udział w konkursie wzięły 104 gminy (z 17 powiatów). Do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego wpłynęło 338 wniosków o udzielenie pomocy finansowej na łączną kwotę 10,8 mln zł. Sejmik Województwa Śląskiego udzielił 238 zadaniom pomocy finansowej w formie dotacji w łącznej kwocie 4,5 mln zł. Pomoc została udzielona 84 gminom województwa śląskiego.

akcyzaUwaga zmiany !

Od 1 stycznia 2019 obowiązują nowe stawki i częściowo zmienione zasady zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie paliwa, o który mogą ubiegać się rolnicy.

Nowością w 2019 roku jest wprowadzenie dodatkowego limitu dla hodowców bydła, którym przysługuje limit ustalony jako 30-krotność stawki podstawowej na każdą dużą jednostkę przeliczeniową (DJP) wg stanu średniorocznego za rok poprzedzający (to dodatkowe 30 litrów paliwa na każda dużą jednostkę przeliczeniową np. dorosła krowa). W tym przypadku do wniosku należy dołączyć dokument – zaświadczenie, wydany przez kierownika biura powiatowego ARiMR zawierający informacje o średniej rocznej liczbie dużych jednostek przeliczeniowych (dokument ten składa się tylko raz w roku).

Wnioski składa się w dwóch terminach:

- w terminie od 1 lutego 2019 r. do 28 lutego 2019 r. należy złożyć odpowiedni wniosek do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, w zależności od miejsca położenia gruntów rolnych wraz z fakturami VAT (lub ich kopiami) stanowiącymi dowód zakupu oleju napędowego w okresie od 1 sierpnia 2018 r. do 31 stycznia 2019 r.,

- w terminie od 1 sierpnia 2019 r. do 2 września 2019 r. należy złożyć odpowiedni wniosek do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, w zależności od miejsca położenia gruntów rolnych wraz z fakturami VAT (lub ich kopiami) stanowiącymi dowód zakupu oleju napędowego w okresie od 1 lutego 2019 r. do 31 lipca 2019 r. w ramach limitu zwrotu podatku określonego na 2019 r.

Limit zwrotu podatku akcyzowego w 2019 r. wynosi:

100,00 zł * ilość ha użytków rolnych

30,00 zł * średnia roczna liczba dużych jednostek przeliczeniowych bydła

Pieniądze wypłacane będą w terminach:

1 - 30 kwietnia 2019 r. w przypadku złożenia wniosku w pierwszym terminie

1 - 31 października 2019 r. w przypadku złożenia wniosku w drugim terminie

gotówką w kasie urzędu gminy lub miasta, albo przelewem na rachunek bankowy podany we wniosku.

Wzór wniosku