W ostatnim czasie zostały ogłoszone wyniki rankingów największych gazet gospodarczych kraju Gazety Prawnej i Rzeczpospolitej dotyczących oceny pracy i wyników ekonomicznych samorządów za ostatnie lata.

Gazeta Prawna rozstrzygnęła Ogólnopolski Ranking „Perły Samorządu 2012, którego ideą było wybranie najlepszych włodarzy miast i wsi oraz gmin wyróżniających się szczególną działalnością w zakresie inwestycji infrastrukturalnych, ochrony środowiska oraz turystyki, sportu i rekreacji.

Przyznano wyróżnienia odpowiednio w kategoriach : miasta powyżej 100 tys. mieszkańców - 5 wyróżnień , do 100 tys. - 10 oraz gmin wiejskich -15.

Wśród tej ostatniej kategorii w klasyfikacji ogólnej gmina Boronów z 48 punktami została sklasyfikowana na miejscu 9-tym. W działaniach związanych z ochroną środowiska, pod względem wydanych środków budżetowych, Gmina Boronów znalazła się na bardzo wysokim 3-cim miejscu, przy ponad 100 gminach z całej Polski zakwalifikowanych do rankingu.

Ogłoszenie wyników i wręczenie wyróżnień odbyło się w dniu 17.01.2013 na Gali w Pałacu Prymasowskim w Warszawie, a nagrodę w imieniu Wójta Gminy odebrał Przewodniczący Rady Gminy Edward Czyż.

W rankingu Rzeczpospolitej punktowano całokształt gospodarki finansowej, inwestycyjnej i zarządzanie oraz takie składniki między innymi jak: pozyskane środki unijne, udział wydatków na organizacje pozarządowe i powstanie nowych podmiotów gospodarczych.

W kategorii gmin wiejskich wśród 100 gmin wyróżnionych Boronów w roku 2011 uplasował się na miejscu 76-tym - 44 punkty , natomiast w roku 2012 - 65 –tym - 47,36 pkt.