gmina boronow plakat z kwotą dotacji 8 392 599 zł

Komisja ds. wsparcia Rządowego Funduszu "Polski Ład" zakończyła prace dotyczące pierwszego naboru wniosków składanych przez samorządy i mamy do przekazania bardzo dobre informacje: dwa złożone przez nas wnioski zostały zakwalifikowane do dofinansowania. Pierwszy z nich to Rozbudowa budynku Przedszkola przy Zespole Placówek Oświatowych im. Unii Europejskiej w Boronowie. Całkowity koszt inwestycji to 4.792.333,22 zł brutto ,
a uzyskane dofinansowanie to kwota 4.073.483,24 zł brutto.

Drugi zaakceptowany projekt to Rozbudowa Parku Gminnego w Gminie Boronów w ramach którego zostanie wykonane między innymi boisko do siatkówki plażowej, kort do badmintona, amfiteatr z widownią z płyt betonowych, wyposażony w ekran i projektor. Obiekt zimą będzie pełnił funkcję górki zjazdowej. Ponadto rozbudowany zostanie plac zabaw, powstanie strefa do ćwiczeń street workout, 2 boiska do boule, skatepark, bulwar wzdłuż rzeki Liswarty, altany, oświetlenie w postaci girland, a także kolejna toaleta publiczna.

Całkowity koszt inwestycji 4.799.017,63 zł brutto, który zostanie dofinansowany kwotą 4.319.115,87 zł z Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych.

To największa dotacja ze środków zewnętrznych, jakie Gmina Boronów otrzymała w całej swojej dotychczasowej historii.

                                                           Wójt Gminy Boronów

                                                                      Krzysztof Bełkot

Miło nam poinformować, że kolejny już raz gmina Boronów zajęła wysokie miejsce w ogólnopolskim „Rankingu Samorządów” gazety Rzeczpospolita. Jak czytamy na oficjalnej stronie Rankingu Samorządów: „ranking weryfikuje skuteczność działań władz samorządowych w kształtowaniu zrównoważonego rozwoju wspólnoty lokalnej, ujmowanego w strategicznych kategoriach: trwałości ekonomicznej, trwałości środowiskowej, trwałości społecznej oraz w zakresie jakości zarządzania”.

Gmina Boronów w kategorii gmin wiejskich zajęła 85 miejsce na 1537 badanych gmin. Lokalizacja w pierwszej setce to bardzo dobry wynik i świadczy o skutecznej polityce finansowej prowadzonej przez władze samorządowe oraz skutecznym zarządzaniu.

Ranking dostępny pod linkiem: https://rankingsamorzadow.rp.pl/

Fundacja Naukowa Evidence Institute z partnerem projektu Pismem Samorządu Terytorialnego „Wspólnotą” przeprowadziła ranking samorządów pod nazwą „Miejsca sprzyjające edukacji”, który wskazuje samorządy, gdzie edukacja jest na najwyższym poziomie i gdzie samorząd lokalny dokłada wszelkich starań, żeby uczniowie od najmłodszych lat mogli korzystać z najwyższej jakości kształcenia. Na podstawie danych ogólnodostępnych samorządy były oceniane w trzech kategoriach. Pod uwagę brano między innymi dostępność do edukacji przedszkolnej, wyniki egzaminów zewnętrznych. Najwyższe lokaty zajęły gminy, w których uczniowie mają zbliżone do siebie wyniki z egzaminu kończącego szkołę podstawową i gimnazjum. Inaczej mówiąc, są to gminy, gdzie między najlepszymi a najsłabszymi uczniami różnice są mniejsze niż gdzie indziej. Oceniano również postęp, który odzwierciedlał przyrost wiedzy i umiejętności uczniów między ukończeniem szkoły podstawowej a końcem nauki w gimnazjum. Oceniano skuteczne zarządzanie oświatą i finansowanie zadań oświatowych.

Gmina Boronów została wyróżniona w rankingu, znalazła się na bardzo wysokich pozycjach. W kategorii „10 najlepszych miast i gmin 2019” na 60 ocenianych zajęła VII miejsce, natomiast w kategorii: „Miasta i gminy poniżej 20 tys. mieszkańców” uplasowała się na V pozycji.

                                                                                                                      opr. Ewa Stefanik

nagrody edukacja
dyplom edukacja2
dyplom edukacja
Previous Next Play Pause
1 2 3

23 stycznia 2020 r. w Bazie Paliw nr 3 w Boronowie odbyło się podsumowanie konkursu „Kartka bożonarodzeniowa dla PERN” połączone z uroczystym wręczeniem nagród. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele Spółki PERN S.A., inwestora budowy rurociągu produktowego Boronów-Trzebinia i jednocześnie Organizatora konkursu oraz wszyscy uczestnicy.

W grudniu 2019 r. PERN zaprosił mieszkańców gmin objętych inwestycją do udziału w konkursie zatytułowanym „Kartka bożonarodzeniowa dla PERN”.

Miło nam poinformować, że mieszkańcy naszej gminy zostali laureatami tego konkursu. Poniżej prezentujemy nazwiska wyróżnionych uczestników:

  • Marta Erlebach, lat 5 – „Nagroda Publiczności”
  • Brian Oleksik, lat 12 – Wyróżnienie I stopnia
  • Olga Świerc, lat 17 – Wyróżnienie II stopnia
  • Patrycja Swatek, lat 11 – Wyróżnienie II stopnia

– Cieszymy się, że mieszkańcy gmin leżących na tracie rurociągu produktowego Boronów-Trzebinia tak aktywnie zaangażowali się w nasz konkurs. Komisja Konkursowa miała dużo pracy, ponieważ wszystkie kartki były piękne i niełatwo było wybrać te najładniejsze – powiedział Paweł Wysocki, Dyrektor ds. Megainwestycji PERN. – Wszystkim laureatom, w imieniu PERN, serdecznie gratuluję – podsumował. Zwycięzcom pogratulował także Gość honorowy uroczystości – Wójt Gminy Boronów – Krzysztof Bełkot – podkreślając jednocześnie dobrą współpracę gminy z Inwestorem, w ramach realizowanych projektów gospodarczych i społecznych.

Więcej informacji na stronie https://boronowtrzebinia.pl/nagrody-wreczone/

Rusza pierwsza internetowa telewizja Gminy Boronów - Boronów TV❗️Premiera już we wtorek 10 grudnia. Będziemy przygotowywać dla Was materiały wideo z najważniejszych wydarzeń w Waszej Gminie.

Bądźcie razem z nami w oczekiwaniu na premierę :

✅POLUBCIE NASZ PROFIL

✅ZAPRASZAJCIE ZNAJOMYCH DO POLUBIENIA STRONY

✅UDOSTĘPNIAJCIE STRONĘ

Telewizję można będzie oglądać na YouTube - Boronów TV  - tutaj zachęcamy do subskrybowania kanału, dzięki czemu jako pierwsi zobaczycie nasze materiały

Zapraszamy również do odwiedzenia profilu Boronów TV na Facebooku

Gmina Boronów przystąpiła do konkursu organizowanego przez Telewizję Polską S.A. promującego miejscowości naszego regionu pod nazwą „ Zgadnij! Napisz! Wygraj!”, w ramach którego na antenie TVP 3 Katowice wyemitowano w dniu 23 marca dwie zagadki dotyczące ciekawostek historycznych, przyrodniczych i krajobrazowych z terenu Gminy Boronów.

Na zwycięzców, którzy poprawnie wytypowali,że prezentowane miejsca znajdują się na terenie Boronowa czekają nagrody ufundowane przez Wójta Gminy. Odcinek dotyczący Boronowa można zobaczyć klikając w zamieszczony link. Niestety głosowanie już się zakończyło,zwycięzców poznamy w najbliższą sobotę (30 marca 2019 r.)na antenie TVP 3. Serdecznie im gratulujemy i zapraszamy zarówno ich, jak i wszystkich Państwa nie będących mieszkańcami, do odwiedzenia naszej miejscowości i poznania jeszcze wielu ciekawych miejsc.

https://katowice.tvp.pl/33062214/zgadnij-napisz-wygraj

Mamy się czym pochwalić! Gmina Boronów znalazła się na 52 miejscu na 1559 gmin wiejskich w całej Polsce w rankingu wydatków inwestycyjnych w latach 2014-2016. Awansowaliśmy w porównaniu do lat poprzednich o 69 oczek. Średnie wydatki inwestycyjne w przeliczeniu na mieszkańca wyniosły 1329,16 zł.

Ponadto kolejnym powodem do dumy jest nasze II miejsce w powiecie. Uplasowaliśmy się na podium po gminie Ciasna.

Śmiało możemy nazwać się liderem inwestycji!

Ranking został opracowany przez dwutygodnik „Wspólnota” – pismo o tematyce samorządowej, na podstawie wypełnionej przez pracowników Urzędu Gminy ankiety.

Wyniki rankingu opublikowano we „Wspólnota” nr 20/1234 z 7 października 2017 r. z dokładnymi danymi podanymi na stronie internetowej: http://www.wspolnota.org.pl/fileadmin/user_upload/Ranking/Nr_20_Ranking_-_Wydatki_inwestycyjne_2016.pdf

                                                                       Opr. Małgorzata Cyl i Ewa Stefanik

W ostatnim czasie zostały ogłoszone wyniki rankingów największych gazet gospodarczych kraju Gazety Prawnej i Rzeczpospolitej dotyczących oceny pracy i wyników ekonomicznych samorządów za ostatnie lata.

Gazeta Prawna rozstrzygnęła Ogólnopolski Ranking „Perły Samorządu 2012, którego ideą było wybranie najlepszych włodarzy miast i wsi oraz gmin wyróżniających się szczególną działalnością w zakresie inwestycji infrastrukturalnych, ochrony środowiska oraz turystyki, sportu i rekreacji.

Przyznano wyróżnienia odpowiednio w kategoriach : miasta powyżej 100 tys. mieszkańców - 5 wyróżnień , do 100 tys. - 10 oraz gmin wiejskich -15.

Wśród tej ostatniej kategorii w klasyfikacji ogólnej gmina Boronów z 48 punktami została sklasyfikowana na miejscu 9-tym. W działaniach związanych z ochroną środowiska, pod względem wydanych środków budżetowych, Gmina Boronów znalazła się na bardzo wysokim 3-cim miejscu, przy ponad 100 gminach z całej Polski zakwalifikowanych do rankingu.

Ogłoszenie wyników i wręczenie wyróżnień odbyło się w dniu 17.01.2013 na Gali w Pałacu Prymasowskim w Warszawie, a nagrodę w imieniu Wójta Gminy odebrał Przewodniczący Rady Gminy Edward Czyż.

W rankingu Rzeczpospolitej punktowano całokształt gospodarki finansowej, inwestycyjnej i zarządzanie oraz takie składniki między innymi jak: pozyskane środki unijne, udział wydatków na organizacje pozarządowe i powstanie nowych podmiotów gospodarczych.

W kategorii gmin wiejskich wśród 100 gmin wyróżnionych Boronów w roku 2011 uplasował się na miejscu 76-tym - 44 punkty , natomiast w roku 2012 - 65 –tym - 47,36 pkt.

GMINA BORONÓW LAUREATEM RANKINGU SAMORZĄDÓW „RZECZPOSPOLITEJ” 2011

Gmina Boronów jako jedna z trzech gmin naszego powiatu (w tym Woźnik i Ciasnej) została wyróżniona w organizowanym przez gazetę „Rzeczpospolita” ogólnopolskim Rankingu Samorządów 2011 roku jako Laureat w kategorii „Najlepsza Gmina Wiejska”.

Kapituła rankingu, w której skład weszli przedstawiciele instytucji i środowiska od lat współpracujących z samorządami dokonała wyboru najlepszych samorządów w kraju. Samorządy zostały oceniane na podstawie danych uzyskanych z Ministerstwa Finansów i Ministerstwa Rozwoju Regionalnego pod względem wykorzystania pieniędzy pochodzących z unijnych dotacji, sposobu zarządzania finansami gminy, inwestycji, zadłużenia, nadwyżki operacyjnej, dynamiki wzrostu dochodów, transportu, łączności oraz ochrony środowiska. W rankingu uhonorowano gminy i miasta, które najbardziej dbają o rozwój i podniesienie jakości życia przy jednoczesnym zachowaniu reguł odpowiedzialności i bezpieczeństwa finansowego. Przeanalizowano dane w trzech kategoriach samorządów:

  • miasta na prawach powiatu;
  • pozostałe gminy miejskie i miejsko-wiejskie;
  • gminy wiejskie.

Gmina Boronów w kategorii gmin wiejskich zdobyła 76 miejsce wśród gmin całego kraju znajdujących się w złotej setce rankingu. Za tak duży sukces gratulujemy władzom gminy oraz wszystkim pracownikom.

Wręczenie wyróżnień laureatom odbyło się 18 lipca br. w Warszawie, którego dokonał profesor Jerzy Buzek – przewodniczący Parlamentu Europejskiego, minister Elżbieta Bieńkowska - przedstawiciel Ministerstwa Rozwoju Regionalnego oraz Marceli Niezgoda – Podsekretarz Stanu w MRR.