W piątek, 2 grudnia Serwis Samorządowy PAP ogłosił wyniki rankingu „Gmina Dobra do Życia”, który został opracowany przez prof. dr. hab. Przemysława Śleszyńskiego z Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania Polskiej Akademii Nauki.

Na uroczystej gali, która odbyła się w siedzibie Polskiej Agencji Prasowej w Warszawie, Wójt Gminy Krzysztof Bełkot odebrał dwie nagrody dla Gminy Boronów:

– pierwsze miejsce w Województwie Śląskim

- trzecie miejsce w Polsce w kategorii gmin wiejskich i miejsko – wiejskich z miastem poniżej 5 tysięcy mieszkańców.

Wszystkie gminy były oceniane według 63 wskaźników do których należały między innymi:

dochody własne budżetów gmin na 1 mieszkańca, wydatki inwestycyjne, walory estetyczne krajobrazu, potencjał zabytków, infrastruktura kulturalna, liczba zarejestrowanych  bezrobotnych na 100 osób w wieku produkcyjnym, atrakcyjność migracyjno-osadnicza, warunki mieszkaniowe, infrastruktura wodociągowa i kanalizacyjna, miejsca w przedszkolach na 1000 dzieci w grupie wieku 3-6 lat, dostępność opieki zdrowotnej oraz jakość i dostępność edukacji. Jednocześnie po raz pierwszy w tak szerokim zakresie wykorzystano szereg różnorodnych danych środowiskowych.

Honorowy patronat nad Rankingiem objął Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki, a także Związek Miast Polskich, Związek Gmin Wiejskich RP, Unia Miasteczek Polskich oraz Unia Metropolii Polskich.

Gmina Boronów przedłuża nabór do I tury na zakup preferencyjny węgla

Wszyscy mieszkańcy Gminy Boronów, którzy nie zakupili paliw stałych na sezon grzewczy 2022/2023 , w cenie poniżej 2 000 zł brutto za tonę , mogą złożyć stosowny wniosek osobiście w Urzędzie Gminy Boronów – pokój nr 11, sekretariat lub za pośrednictwem platformy epuap.

Wnioski dostępne na stronie internetowej ug.boronow.pl lub w Urzędzie Gminy pokój nr 11.

Mieszkańcy będą mogli zakupić 1,5 tony węgla na jedno gospodarstwo domowe i na jeden adres w 2022 roku, po cenie 1950 zł brutto za tonę.

Dodatkowe informacje można uzyskać pod nr tel. 34 3539100 wew. 23.

UWAGA! TERMIN SKŁADANIA WNIOSKU PRZEDŁUŻONY DO DNIA 15.12.2022r.

witajnaswiecie

„Witaj na świecie w Gminie Boronów” – Edycja zimowa 2022

Wójt Gminy Boronów serdecznie zaprasza rodziców dzieci urodzonych w okresie od 1 kwietnia 2022 r. do 31 października 2022 r. oraz rodziców dzieci wcześniej urodzonych, którzy do tej pory nie uczestniczyli w spotkaniu o zgłoszenie swoich pociech do akcji promocyjnej „Witaj na świecie w Gminie Boronów”.

Prosimy, aby rodzice osobiście zgłosili się do Urzędu Gminy Boronów do dnia 12 grudnia 2022 r. do godz. 15:00 (sekretariat lub biuro obsługi Rady Gminy II piętro) w celu podania danych niezbędnych do przeprowadzenia akcji oraz podpisania niezbędnych zgód.

Zgodę można również pobrać na stronie BIP Gminy Boronów www.boronow.bip.net.pl w zakładce Gmina – Dokumenty do pobrania – Oświata: Deklaracja przystąpienia do akcji promocyjnej "Witaj na świecie w Gminie Boronów" i przesłać w formie elektronicznej na adres e-mail urzędu: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Spotkanie obędzie się 13 grudnia 2022 r. o godz. 14:00 w sali narad Urzędu Gminy (I piętro), ul. Dolna 2, Boronów. Prosimy o czytelne podanie adresów e-mail lub numerów telefonów, w razie gdyby termin spotkania uległ zmianie.

W dniu 27 października 2022 roku w Urzędzie Miejskim w Kaletach, podpisano list intencyjny inicjujący powstanie Klastra Energii „Śląskich Zielonych Gmin”. Dokument podpisały następujące strony: Gmina Boronów reprezentowana przez Wójta Krzysztofa Bełkota, Gmina Koszęcin reprezentowana przez Wójta Zbigniewa Seniówa, Miasto Kalety reprezentowane przez Burmistrza Klaudiusza Kandzię, Miasto Miasteczko Śląskie reprezentowane przez Burmistrza Michała Skrzydło oraz Miasto Woźniki reprezentowane przez Burmistrza Michała Aloszko.

Klaster energii to porozumienie cywilnoprawne, którego celem jest tworzenie samowystarczalnych obiegów energetycznych - uczestnicy klastra produkujący energię mogą ją sprzedać bezpośrednio innym uczestnikom klastra, co znacząco obniża koszty.

Ponadto, klaster energii to szansa na uzyskanie dodatkowych źródeł finansowania z programów skierowanych specjalnie dla takich inicjatyw. Formuła klastra jest otwarta i w przyszłości można będzie go powiększyć m.in. o osoby fizyczne oraz osoby prawne (np. firmy).

Informujemy, że Urząd Gminy  nie jest organizatorem spotkania dla mieszkańców Gminy Boronów, które odbędzie się w dniu 20.10.2022 r.  w Gminnym Ośrodku Kultury.