akcyzaUwaga zmiany !

Od 1 stycznia 2019 obowiązują nowe stawki i częściowo zmienione zasady zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie paliwa, o który mogą ubiegać się rolnicy.

Nowością w 2019 roku będzie wprowadzenie dodatkowego limitu dla hodowców bydła, którym przysługuje limit ustalony jako 30-krotność stawki podstawowej na każdą dużą jednostkę przeliczeniową (DJP) wg stanu średniorocznego za rok poprzedzający (to dodatkowe 30 litrów paliwa na każda dużą jednostkę przeliczeniową np. dorosła krowa). W tym przypadku do wniosku należy dołączyć dokument – zaświadczenie, wydany przez kierownika biura powiatowego ARiMR zawierający informacje o średniej rocznej liczbie dużych jednostek przeliczeniowych.

Wnioski składa się w dwóch terminach:

- w terminie od 1 lutego 2019 r. do 28 lutego 2019 r. należy złożyć odpowiedni wniosek do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, w zależności od miejsca położenia gruntów rolnych wraz z fakturami VAT (lub ich kopiami) stanowiącymi dowód zakupu oleju napędowego w okresie od 1 sierpnia 2018 r. do 31 stycznia 2019 r.,

- w terminie od 1 sierpnia 2019 r. do 2 września 2019 r. należy złożyć odpowiedni wniosek do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, w zależności od miejsca położenia gruntów rolnych wraz z fakturami VAT (lub ich kopiami) stanowiącymi dowód zakupu oleju napędowego w okresie od 1 lutego 2019 r. do 31 lipca 2019 r. w ramach limitu zwrotu podatku określonego na 2019 r.

Limit zwrotu podatku akcyzowego w 2019 r. wynosi:

100,00 zł * ilość ha użytków rolnych

30,00 zł * średnia roczna liczba dużych jednostek przeliczeniowych bydła

Pieniądze wypłacane będą w terminach:

1 - 30 kwietnia 2019 r. w przypadku złożenia wniosku w pierwszym terminie

1 - 31 października 2019 r. w przypadku złożenia wniosku w drugim terminie

gotówką w kasie urzędu gminy lub miasta, albo przelewem na rachunek bankowy podany we wniosku.

Wzór wniosku

Ulotka informacyjna dot. Programu działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu” (Dz. U.z 2018 r. poz. 1339). Program działań potocznie nazywany jest PROGRAMEM AZOTANOWYM.